| 2007 08 01
Atviras laikas Sveikatos apsaugos Ministrui
Sins laisvs suvokimas ir siekis utikrinti, kad mogus ilaikyt teis nesielgti prie sin, yra senas kaip pati civilizacija. Todl bet kuri demokratin pasaulio bendruomen jau nesivaizduoja savo piliei darnaus sambvio be sins, minties ir religijos laisvs, tvirtintos Visuotins mogaus teis deklaracijos 18 str. ir Europos mogaus teisi ir pagrindini laisvi konvencijos 9 str. Sins laisv suprantama kaip laisv ne tik nuo fizins, bet ir nuo psichologins prievartos, galinios daryti tak mini ir veiksm raikai.
Poreikis utikrinti sins laisv ikyla ne tik totalitarinio reimo, bet deja, ir demokratijos slygomis. Šiuolaikins demokratins bendruomens patiria naujus ikius, ypatingai susijusius su sveikatos prieiros sritimi. „Sveikatos apsaugos darbuotojo veikla paia savo esme yra ‘pasitikjimo ir sins susitikimas’. ‘Pasitikjimas’ t, kurie kenia ir serga – kurie stokoja; jie patiki save sinei t, kurie gali padti ligoje, pasirpinti jais ir gydyti.“ (Sveikatos apsaugos darbuotoj chartija, 2).
Su giliu susirpinimu turime pastebti, kad nors gydytojo sins laisv oficialiai Lietuvoje nekvestionuojama ir tvirtinta Medicinos praktikos statyme, numatant gydytojui teis atsisakyti teikti tas paslaugas, kurios jo sitikinimu nesuderinamos su medicinos etikos principais (9 str.), kasdieninje gydytoj praktikoje yra kitaip. Akueriai ginekologai dar tik pasirink specializacij, jau yra veriami prie savo sin atlikti abortus. Nepaklus rafinuotai vadov ir koleg prievartai, rizikuoja negauti gydytojo diplomo arba prarasti darb. Sielovadoje susiduriama su faktais, kad gydytojai, neatlaik spaudimo udyti negimusi gyvyb, veriau pasirenka ivykti i Lietuvos ir sidarbina svetur, kur j teis nesielgti prie sin yra gerbiama. Kit ali patirtis rodo, jog tokia prievarta akuerijoje ir ginekologijoje nuvertina pai specialyb. Pavyzdiui, Jungtins Karalysts Karalikoji ginekolog ir akueri kolegija pripasta, jog dl ios prieasties, studijuojantieji medicinos mokslus nesirenka akuerijos ir ginekologijos specialybs.
Suvokiant, kokia jauna yra Lietuvos demokratija, Konstitucijoje 1992 metais tvirtinusi prie tai pus amiaus siekt teis sins laisv, su dideliu susirpinimu velgiame iuo metu Sveikatos apsaugos ministerijoje rengiam medicinos norm „Gydytojas akueris ginekologas“. Visada supratome i specialyb kaip labiausiai padedani ateiti pasaul naujai gyvybei. Tuo tarpu rengiamame dokumente ketinama tvirtinti asmens, norinio usiimti akuerio ginekologo praktika, pareig gebti atlikti ntumo nutraukimo operacijas iki 22 savaits, sterilizacij bei dirbtin (pagalbin) apvaisinim. Toki procedr privalomumas mokymo/mokymosi procese pavers akuerio ginekologo specialyb neprieinama daugeliui jaunuoli, kurie mielai rinktsi keli tarnauti gyvybei globojant j paiu jautriausiu – prenataliniu – laikotarpiu, arba vers bsimuosius medikus elgtis prie sin. pareigojimas gydytojams imokti atlikti mintsias procedras taip pat kels ir sudting teisini klausim, susijusi su medicinos normos atitikimu Lietuvos Respublikos Konstitucijai ir statymams.
Pripaindami, kad utikrinta asmens teis nesielgti prie sin reikia, jog visuomen deklaruoja savo siek bti teisinga visuomene, kurioje nra prievartos, kvieiame atidiai bei atsakingai apsvarstyti rengiam akuerio ginekologo medicinos norm ir patvirtinti tok dokument, kuris apsaugot medikus nuo sins konflikto.
Arkivyskupas Sigitas Tamkeviius Lietuvos Vyskup Konferecijos Pirmininkas
|